سینمای ایران » چشم‌انداز1403/04/17


معرفی برگزیدگان اولین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه عباس کیارستمی

م پویا
عباس کیارستمی

 

همزمان با چهاردهم تیرماه، سالگرد درگذشت عباس کیارستمی، مراسم اختتامیه اولین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه عباس کیارستمی در تهران و برلین برگزار و برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند. این مراسم به دبیری حامد سلیمان‌زاده به صورت همزمان در توک مزرعه (مزار عباس کیارستمی) و سالن سینمای کلیک‌کینو شهر برلین برگزار شد.

حامد سلیمان‌زاده بنیانگذار این جشنواره، منتقد و نویسنده ماهنامه فیلم است. او هم اکنون مدرس سینما در دانشگاه گوتینگن آلمان است و سابقه داوری بیش از سی جشنواره معتبر سینمایی جهانی از جمله گلدن گلوب، کن، برلیناله، کارلووی واری، ابرهاوزن، گوتنبرگ و... را در پرونده دارد.

در این دوره شوقاکات واردانیان، ملینا زایوویج، مریم مقدم، حامد بهداد، بوگدان مورشانو، بهتاش صناعی‌ها و مجید برزگر به عنوان هیات داوران حضور داشتند.

 

اسامی برگزیدگان جشنواره بین‌المللی کیارستمی:

تقدیر ویژه هیات داوران از فیلم «نیمکت» به کارگردانی بهروز شمشیری

تقدیر ویژه هیات داوران از انیمیشن «آنیتا، گمشده در اخبار» به کارگردانی بهزاد نعلبندی

تقدیر ویژه دبیر جشنواره از فیلم «در جستجوی عباس کیارستمی» به کارگردانی احمد و محمد مالاس

گیلاس برنز (فیلم سوم) به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی با ارزش ۳۰۰ یورو برای فیلم «شنای اجباری» به کارگردانی نسیم ناصر زارع

گیلاس نقره (فیلم دوم) به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی با ارزش ۴۰۰ یورو برای فیلم «خداحافظ لاک پشت» به کارگردانی سلین اوکسوزوغلو

گیلاس طلا (بهترین فیلم) به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی با ارزش ۵۰۰ یورو برای فیلم «همراه با باد» به کارگردانی مهدی رازی

 

حامد سلیمان‌زاده درباره این جشنواره گفت: از این که فرصت تماشای آثار منتخب نخستین جشنواره‌ جهانی فیلم عباس کیارستمی را پیدا کردیم بسیار خرسندم. بیش و پیش از هر چیز، برگزاری این جشنواره مستقل با نام ِ سینماگر بزرگ ایرانی را یک اتفاق مهم می‌دانیم و استقبال خیره کننده سینماگران را فرصتی گرانبها برای تثبیت جشنواره‌ای مستقل می‌دانم.

او ادامه داد: در این نخستین دوره با تعداد پرشماری اثر درجه‌ یک مواجه شدیم. بسیاری از این آثار می‌توانستند برگزیده و انتخاب ِهیات داوران باشند. داوری فیلم‌ها امری حساس و سخت بود و در نهایت هیات داوران تصمیم گرفت در ساحت و سپهرِ متنوع فکری و فرمی آقای کیارستمی، نگاه، مدل، جسارت، رندی خیام وار و حکیمانه‌اش و شور بی وصفش به زندگی، فیلم‌ها را در نهایت حساسیت و دقت بررسی کند و در آخر آثار برگزیده را با اتفاق نظر کامل برگزیند.

سلیمان‌زاده افزود: سینمای نو و جوان امروز ایران با شجاعت و دقت و با پشتوانه سینمای مستقل پیش از خود حرف‌های مهمی برای گفتن دارد و جشنواره جهانی عباس کیارستمی فرصت مهم این نسل است.

وی در پایان گفت: کیارستمی زنده است، میراث او باقی می‌ماند و او با ماست. ما افتخار می‌کنیم که به عنوان جشنواره‌ای مستقل محفلی برای فیلمسازانی فراهم کردیم که صدایشان شنیده نمی‌شود و کمتر فرصتی برای تماشای آثارشان فراهم می‌شود.

 

لازم به ذکر است اولین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه عباس کیارستمی از تاریخ ۱۲ تا ۱۴ تیرماه ۱۴۰۳ برگزار شد و ۴۷ فیلم کوتاه در بخش مسابقه آن به نمایش درآمد. قرار است دومین دوره این جشنواره بین‌المللی سوم تا پنجم جولای ۲۰۲۵ برگزارشود.

 

 

کانال تلگرام ماهنامه سینمایی فیلم:

https://telegram.me/filmmagazine

آدرس اینستاگرام:

https://www.instagram.com/filmmagazine.official

آدرس کانال آپارات:

آپارات | FilmMagazine.official (aparat.com)

 

 

[ماهنامه فیلم]

آرشیو

کتاب کاریکاتورهای مسعود مهرابی به زودی توسط نشر نظر منتشر می‌شود
فراخوان اولین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه عباس کیارستمی
فیلم خانه ماهرخ ساخته شهرام ابراهیمی
فیلم گیج گاه کارگردان عادل تبریزی
فیلم جنگل پرتقال
fipresci
وب سایت مسعود مهرابی
با تهیه اشتراک از قدیمی‌ترین مجله ایران حمایت کنید
فیلم زاپاتا اثر دانش اقباشاوی
آموزشگاه سینمایی پرتو هنر تهران
هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت
گروه خدمات گردشگری آهیل
جشنواره مردمی عمار
جشنواره انا من حسین
آموزشگاه دارالفنون
سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


نظر شما درباره سینمای مستقل ایران چیست؟
(۴۳)

عالی
خوب
متوسط
بد

نتایج
نظرسنجی‌های قبلی

خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: